Alfa Romeo 159 przyciąga wyrazistą stylistyką i daje spory wybór silników wysokoprężnych, ale przed zakupem warto sprawdzić, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. W artykule porównuję dostępne diesle pod kątem osiągów, typowych usterek i kosztów eksploatacji. Podpowiadam też, na co zwrócić uwagę przy wyborze używanego egzemplarza, aby znaleźć wersję, która zapewni dobry kompromis między dynamiką a wydatkami.
- Najlepszy kompromis osiągów i spalania zapewnia 2.0 JTDm 170 KM.
- 1.9 JTDm 120 KM to prostszy wybór do spokojnej jazdy.
- 1.9 JTDm 150 KM jest dynamiczniejszy, ale sprawdź klapy wirowe i skrzynię M32.
- 2.4 JTDm oferuje najlepsze osiągi, lecz generuje wyższe koszty.
- Spalanie zależy od wersji i warunków: zwykle wynosi około 5,5–10 l/100 km.
- Przed zakupem sprawdź DPF, EGR, dwumasę, układ chłodzenia i korozję podwozia.
- Uwzględnij rezerwę 5–8 tys. zł na serwis startowy i naprawy.
W Alfie Romeo 159 najczęściej spotkasz diesle 1.9 JTDm o mocy 120 lub 150 KM oraz 2.4 JTDm o mocy 200 albo 210 KM. Na rynku wtórnym znajdziesz też późniejszy silnik 2.0 JTDm, zwykle 136- lub 170-konny. Ponieważ samochód waży około 1,5–1,7 t, osiągi wyraźnie zależą od jednostki: 1.9 o mocy 120 KM wystarcza do spokojnej jazdy, wersja 150-konna zapewnia większą uniwersalność, a pięciocylindrowe 2.4 — najlepsze osiągi, lecz także wyższe koszty.
Zadbana 159 z silnikiem 1.9 JTDm zużywa około 6–8 l/100 km, 2.0 JTDm — zwykle 5,5–7,5 l/100 km, a 2.4 JTDm — często 7–10 l/100 km; wynik zależy od trasy i stylu jazdy. Do typowych wydatków należą naprawy sprzęgła i koła dwumasowego, turbosprężarki, filtra DPF, zaworu EGR oraz rozrządu. Pojedyncza naprawa może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, dlatego przed zakupem sprawdź historię serwisową i stan osprzętu. Weź też pod uwagę, czy auto jeździ głównie w trasie — niższa cena zakupu nie zawsze oznacza tańszą eksploatację.
Porównanie silników Diesla w Alfie Romeo 159, spalania i kosztów eksploatacji
| Propozycja | Moc i osiągi | Spalanie | Zalety | Ryzyka i koszty | Dla kogo? |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.9 JTDm 8V | 120 KM, 280 Nm; wystarcza do spokojnej jazdy, ale dynamika przy wyprzedzaniu jest ograniczona. | Około 6–8 l/100 km. | Prostsza konstrukcja i umiarkowane koszty utrzymania. | Wymaga kontroli DPF-u, EGR-u, turbosprężarki, sprzęgła i koła dwumasowego. | Dla osób ceniących prostotę i spokojną jazdę. |
| 1.9 JTDm 16V | 150 KM, około 320 Nm; lepsze przyspieszenie i sprawniejsze wyprzedzanie niż w wersji 8V. | Około 6–8 l/100 km. | Dobra dynamika i elastyczność. | Możliwe zużycie klap wirowych oraz awarie łożysk w skrzyni M32. Należy też sprawdzić korozję progów, podwozia i przednich sanek. | Dla kierowców szukających mocniejszego 1.9, gotowych dokładnie sprawdzić auto przed zakupem. |
| 2.0 JTDm 136 KM | 136 KM, 350 Nm; płynna jazda i dobra elastyczność przy niskich obrotach. | Zwykle 5,5–7,5 l/100 km. | Może być oszczędny podczas spokojnej jazdy, szczególnie w trasie. | Sprawdzić DPF, EGR, termostat, temperaturę pracy i historię serwisową. Jazda głównie po mieście utrudnia regenerację DPF-u. | Dla osób stawiających na oszczędność i spokojne tempo. |
| 2.0 JTDm 170 KM | 170 KM; swobodniejsze wyprzedzanie i jazda autostradą, około 8,8 s do 100 km/h. | Zwykle 5,5–7,5 l/100 km; katalogowo około 5,1 l/100 km. | Dobry kompromis między osiągami a zużyciem paliwa; lżejszy i mniej złożony niż 2.4. | Kontrolować układ chłodzenia, pompę wody, DPF, EGR i dwumasę. Rozrząd zaleca się wymieniać profilaktycznie co około 100 tys. km. | Dla osób szukających uniwersalnego silnika do jazdy na co dzień i w trasie. |
| 2.4 JTDm | 200 lub 210 KM, 400 Nm; około 8,2–8,4 s do 100 km/h. Pięć cylindrów zapewnia najlepsze osiągi. | Około 7–10 l/100 km; w kosztach eksploatacji warto zakładać wyższe zużycie. | Mocne przyspieszenie, wysoki moment obrotowy i komfortowa jazda w trasie. | Wyższe wydatki na paliwo i serwis. Sprawdzić m.in. DPF, EGR, kolektor, turbo, układ chłodzenia, wtryski, dwumasę i napęd pompy oleju. | Dla miłośników osiągów, którzy akceptują większe koszty i jeżdżą głównie w trasie. |
| Koszty eksploatacji i spalanie | Naprawy zależą przede wszystkim od stanu konkretnego egzemplarza i jego historii serwisowej. | W mieście spalanie może wzrosnąć o 1–2 l/100 km. Na wynik wpływają silnik, trasa, styl jazdy i stan auta. | Dokumentacja serwisowa i diagnostyka przed zakupem pomagają ocenić przyszłe wydatki. | Warto przygotować 5–8 tys. zł na serwis startowy oraz przeznaczać co najmniej 300–500 zł miesięcznie na bieżące utrzymanie. Naprawy mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. | Dla każdego kupującego — budżet powinien uwzględniać rezerwę na naprawy, nie tylko paliwo. |
| Rekomendacja wyboru | 2.0 JTDm 170 KM to propozycja łącząca dobre osiągi z umiarkowanym spalaniem. | W praktyce zależy od stanu samochodu i sposobu użytkowania. | Uniwersalność do jazdy codziennej i w trasie. | Niezależnie od silnika sprawdzić historię serwisową, podwozie, progi, przednie sanki i tylne wahacze. | 2.0 JTDm 170 KM dla kompromisu; 1.9 JTDm 120 KM dla prostoty; 2.4 JTDm dla osiągów. |
1.9 jtdm 8v — rozsądny wybór dla osób stawiających na prostotę
1.9 JTDm 8V pasuje kierowcom, którzy w Alfie Romeo 159 cenią prostszą konstrukcję bardziej niż wysoką moc. Czterocylindrowy silnik o pojemności 1910 cm³ i ośmiu zaworach rozwija, zależnie od wersji, 120 KM i 280 Nm. Zapewnia dość mocy na codzienne dojazdy, a przy niskich obrotach zachowuje dobrą elastyczność. Jednak masa 159 ogranicza dynamikę podczas wyprzedzania, dlatego warto wcześniej zredukować bieg.
Ośmiozaworowa głowica zawiera mniej elementów niż wersja 16V, lecz nadal wymaga kontroli typowych podzespołów diesla: filtra DPF, zaworu EGR, turbosprężarki, dwumasowego koła zamachowego i sprzęgła. Zadbany egzemplarz spala zwykle około 6–8 l/100 km, zależnie od trasy, skrzyni biegów i stylu jazdy; krótkie odcinki zwiększają zużycie paliwa. Dlatego 1.9 JTDm 8V może być rozsądnym wyborem do spokojnej jazdy, o ile historia serwisowa jest ważniejsza niż niska cena.
1.9 jtdm 16v — lepsza dynamika, ale większa uwaga przy zakupie
Wybrałbym 1.9 JTDm 16V, jeśli zależałoby mi na lepszej dynamice niż w wersji 8-zaworowej. Silnik rozwija 150 KM i około 320 Nm, więc Alfa 159 sprawniej przyspiesza i pewniej wyprzedza, zwłaszcza przy niskich obrotach. Ponieważ to ciężkie auto klasy średniej, przed zakupem sprawdziłbym jego stan techniczny: wiele egzemplarzy ma wysoki przebieg, a regularny serwis liczy się bardziej niż atrakcyjny odczyt licznika. Dokładnie obejrzałbym też progi i podwozie, bo w kilkunastoletnich 159-kach często korodują progi oraz przednie sanki.
Alfa 159 z silnikiem 1.9 JTDm 16V potrafi zapewnić dobrą dynamikę i przyjemność z jazdy. Kluczowe są jednak dokładne oględziny oraz potwierdzona historia serwisowa.

Podczas oględzin i jazdy próbnej sprawdziłbym przede wszystkim następujące elementy:
- stan progów, podwozia i przednich sanek pod kątem korozji,
- zużycie klap wirowych w kolektorze dolotowym,
- pracę sześciobiegowej skrzyni M32 — hałas i prawidłowe wchodzenie biegów,
- historię napraw potwierdzoną fakturami oraz regularność serwisu.
Szczególną uwagę zwróciłbym na klapy wirowe w kolektorze dolotowym i sześciobiegową skrzynię M32. Klapy się zużywają, a w skrzyni często zawodzą łożyska; w skrajnym przypadku może pęknąć jej obudowa. Podczas jazdy próbnej sprawdziłbym, czy skrzynia nie hałasuje i czy biegi wchodzą prawidłowo. Poprosiłbym też o faktury za naprawy, bo wiele aut ma już usunięte te usterki. Jeśli sprzedający nie ma dokumentów, koszt ewentualnego remontu uwzględniłbym w cenie. Zadbany 1.9 JTDm 16V daje sporo frajdy, ale kupiłbym go dopiero po dokładnych oględzinach i sprawdzeniu historii serwisowej.
2.0 jtdm 170 km — kompromis osiągów i zużycia paliwa

Alfa Romeo 159 2.0 JTDM o mocy 170 KM łączy oszczędność z dobrymi osiągami. Silnik zastąpił jednostkę 1.9 JTDM w latach 2007–2010 i występował również w wersji 136 KM. Mocniejszy wariant lepiej radzi sobie z ciężką 159: zapewnia swobodniejsze wyprzedzanie i jazdę autostradą, a przy spokojnej jeździe zużywa mniej paliwa niż pięciocylindrowy 2.4 JTDM. Rzeczywiste spalanie zależy od auta i warunków, dlatego przy zakupie ważniejsze są stan silnika i DPF-u oraz historia serwisowa niż obietnice wyjątkowo niskiego zużycia paliwa.
W porównaniu z 1.9 JTDM o mocy 120 KM silnik 170-konny zapewnia wyraźnie lepszą dynamikę, a zarazem pozwala uniknąć cięższego i bardziej złożonego 2.4 JTDM. Dlatego dobrze sprawdza się w codziennej jeździe i na trasach. Choć uchodzi za niezawodny, wymaga kontroli układu chłodzenia: nieszczelności lub awaria pompy wody mogą doprowadzić do poważnych usterek. Przed zakupem warto sprawdzić temperaturę pracy i szczelność, a w kosztach eksploatacji uwzględnić EGR, DPF, dwumasę oraz osprzęt. Pasek rozrządu najlepiej wymieniać profilaktycznie co około 100 tys. km, wraz z elementami współpracującymi. Dzięki temu 2.0 JTDM 170 KM oferuje dobry kompromis: pasuje do charakteru i pewnego prowadzenia Alfy, a pali mniej niż mocniejszy 2.4.
2.4 jtdm — osiągi kosztem wyższych kosztów eksploatacji
2.4 JTDm to najmocniejszy diesel w Alfie Romeo 159. Wybierałem go ze względu na osiągi i charakter pięciocylindrowego silnika. Zależnie od rocznika jednostka rozwija 200 lub 210 KM oraz 400 Nm, dzięki czemu sprawnie przyspiesza bez częstej redukcji biegów. Najlepiej czuje się na drogach krajowych i autostradach. Sześciobiegowy manual sprzyja szybkiej, spokojnej jeździe, a automat Q-Tronic zwiększa komfort — pod warunkiem regularnej wymiany oleju. Ponadto 159 pozostaje stabilna przy wysokich prędkościach, dobrze wyciszona i efektowna, choć jej masa oraz ciężki przód dają o sobie znać w zakrętach.
Wyższe osiągi oznaczają jednak większe koszty i ryzyko napraw niż w wersjach 1.9 i 2.0 JTDm. Przed zakupem sprawdziłbym DPF, EGR, kolektor i klapy wirowe, przewody turbo i podciśnienia, termostat, układ chłodzenia, wtryski oraz dwumasę. Warto też ocenić temperaturę pracy, dymienie i korekty wtrysków. Zaniedbania szybko zamienią atrakcyjną cenę w kosztowny projekt, a ciężki silnik przyspiesza zużycie przedniego zawieszenia. Ponieważ 2.4 nie lubi krótkich, miejskich tras, szukałbym auta z udokumentowanym serwisem i historią jazdy głównie w trasie, zamiast wybierać najtańszy egzemplarz. Zadbana wersja daje dużo satysfakcji, ale nie sprawdzi się u osób szukających taniego diesla w eksploatacji.
Spalanie diesli alfy romeo 159 — dane katalogowe a raporty kierowców
Diesle Alfy Romeo 159 potrafią być oszczędne, ale zużycie paliwa zależy od silnika, trasy i stanu auta. Właściciele opublikowali 494 raporty spalania, które ułatwiają porównania, choć nie przesądzają o wyniku każdej wersji. Spokojna jazda poza miastem sprzyja niższemu zużyciu, natomiast korki i krótkie odcinki zwiększają je w ciężkim sedanie lub Sportwagonie. Model zadebiutował w 2005 roku, a Sportwagon dołączył rok później, dlatego przy ocenie raportów warto uwzględnić rocznik i kondycję egzemplarza.
Przy porównywaniu spalania warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
- rodzaj silnika i jego stan techniczny,
- warunki jazdy, w tym korki, krótkie odcinki i trasy,
- rocznik oraz kondycję konkretnego egzemplarza,
- sposób użytkowania auta i historię serwisową.
Najniższe spalanie łatwiej osiągnąć podczas spokojnej jazdy w trasie. Stan techniczny auta i sposób jego użytkowania mają równie duże znaczenie co wybrany silnik.
Poliftowa 2.0 JTDM o mocy 136 KM oferuje 350 Nm przy niskich obrotach, więc pozwala płynnie jechać i rzadziej redukować biegi, zwłaszcza w trasie. Przy dużych przebiegach może dzięki temu ograniczyć wydatki na paliwo. Oszczędność nie zrekompensuje jednak zaniedbań: zapchany DPF, problemy z EGR-em, niesprawny termostat lub słaba historia serwisowa szybko zwiększą koszty. Raporty kierowców warto więc uzupełnić diagnostyką, kontrolą temperatury pracy i dokumentacji obsługi. Ponadto diesel używany głównie w mieście może nie mieć warunków do regularnego wypalania filtra.
Koszty eksploatacji alfy romeo 159 — na co przygotować budżet
W Alfie Romeo 159 ważniejszy od spalania jest stan egzemplarza i rezerwa na naprawy. Diesel 1.9 JTDm zużywa zwykle 6–8 l/100 km, a mocniejszy 2.4 JTDm — 8–10 l/100 km; w mieście spalanie może wzrosnąć o 1–2 litry. Do kosztów doliczam wymianę oleju co 10–15 tys. km, filtry oraz kontrolę rozrządu i płynów. Po zakupie odkładam co najmniej 5–8 tys. zł na serwis startowy i niespodziewane usterki, zwłaszcza gdy brakuje pełnej historii serwisowej.
Najwięcej mogą kosztować naprawy zawieszenia, sprzęgła z dwumasowym kołem zamachowym, turbosprężarki, filtra DPF i układu EGR. Ponieważ usunięcie każdej z tych usterek może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przed zakupem zlecam diagnostykę. Sprawdzam też, czy DPF prawidłowo się regeneruje, a silnik nie kopci i nie traci mocy. 1.9 JTDm zwykle łatwiej utrzymać w ryzach finansowych, natomiast 2.4 JTDm zapewnia lepsze osiągi, lecz wymaga większych wydatków na paliwo i serwis. Na bieżące utrzymanie przeznaczam minimum 300–500 zł miesięcznie, a przy intensywnej eksploatacji lub starszym aucie — więcej.
Który diesel do alfy romeo 159 wybrać?
Do Alfy Romeo 159 wybrałbym 2.0 JTDM o mocy 170 KM — łączy dobre osiągi z umiarkowanym spalaniem i sprawdza się na co dzień. Auto waży ponad 1,5 t, a ta wersja przyspiesza do 100 km/h w około 8,8 s. Katalogowe zużycie paliwa wynosi 5,1 l/100 km, choć w praktyce zależy od stanu auta i stylu jazdy. Wariant 136 KM pali mniej, ale jest wolniejszy, dlatego przy odpowiednim budżecie warto szukać mocniejszego. Podczas oględzin sprawdź układ chłodzenia, pompę wody, szczelność uszczelki smoka olejowego oraz DPF i EGR. Sama uszczelka kosztuje około 40–50 zł, lecz jej nieszczelność może doprowadzić do zatarcia silnika. Pasek rozrządu wymieniaj profilaktycznie co około 100 tys. km, choć zalecany interwał może wynosić 150 tys. km lub 10 lat.
Jeśli wolisz prostszą i tańszą w naprawach konstrukcję, rozważ 1.9 JTDM o mocy 120 KM. Silnik oszczędza paliwo, a jego katalogowe spalanie wynosi około 5,9 l/100 km. Wariant 150 KM zapewnia lepszą dynamikę, ale ma problematyczne klapy w kolektorze dolotowym. Ponadto w połączeniu z 6-biegową skrzynią M32 wymaga kontroli: zużyte łożyska mogą kosztować 1–2,5 tys. zł, nie licząc robocizny. Miłośnikom mocnych diesli przypadnie do gustu 2.4 JTDM o mocy 200 lub 210 KM, z momentem 400 Nm i przyspieszeniem do 100 km/h w około 8,2–8,4 s. Trzeba jednak uwzględnić spalanie rzędu 8 l/100 km oraz droższy serwis, w tym ryzyko awarii napędu pompy oleju. Niezależnie od silnika dokładnie sprawdź podwozie — zwłaszcza przednie sanki, progi i tylne wahacze — oraz historię serwisową. W przypadku 159 stan konkretnego egzemplarza liczy się bardziej niż wersja silnikowa.
Ciekawostka: w Alfie Romeo 159 2.0 JTDM występował zarówno w wersji 170 KM, jak i 136 KM — słabsza odmiana nie zawsze jest oszczędniejsza w realnej jeździe, bo ciężkie nadwozie może skłaniać kierowcę do mocniejszego wciskania gazu.
Źródła:
- https://www.media.stellantis.com/pl-pl/alfa-romeo/press/alfa-159
- https://www.auto-swiat.pl/uzywane/co-warto-kupic/alfa-romeo-159-ktora-wersje-wybrac-czy-alfa-159-jest-awaryjna-opinia-redakcji/ze9prlm
- https://www.media.stellantis.com/uploads/pl/PL/2011/ALFA_ROMEO/SPECIFICATIONS/090302_AR_Genewa_2009_TS.pdf
- https://www.autocentrum.pl/spalanie/alfa-romeo/159/sedan/
- https://www.autocentrum.pl/publikacje/porady/uzywany-alfa-romeo-159-nie-daj-sie-nabrac-na-niska-cene/
- https://autotechnik.tech/alfa-romeo/alfa_romeo_159
- https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8692296,toyota-avensis-samochod-uzywany-do-30-tys-zl-ford-mondeo-peugeot-508-alfa-romeo-159-cena.html
- https://autokarma.pl/alfa-romeo-159-939-1-9-jtdm-8v-120-km-6mt/
- https://blog.pgd.pl/uzywana-alfa-romeo-159-najlepiej-z-dieslem/
- https://autokult.pl/uzywana-alfa-romeo-159-2-4-jtdm-poradnik-kupujacego,6816827252852865a












