Ile pali Citroën C1 w codziennej jeździe? W tym artykule przyjrzałem się realnemu zużyciu paliwa tego miejskiego auta, zarówno w ruchu miejskim, jak i podczas jazdy w trasie. Sprawdzę też, jak na spalanie wpływają styl jazdy, warunki drogowe i rodzaj silnika. Dzięki temu łatwiej ocenisz, czy C1 będzie oszczędnym wyborem na co dzień.
- Benzynowy Citroën C1 1.0 spala w mieście zwykle około 5,5–7 l/100 km.
- W spokojnej trasie zużywa około 4,3–4,9 l/100 km.
- Dynamiczna jazda, korki i krótkie odcinki mogą podnieść spalanie do 8–10 l/100 km.
- Diesel 1.4 HDi jest oszczędny, szczególnie podczas dłuższych przejazdów.
- Płynna jazda, sprawne auto i pomiar od tankowania do tankowania pomagają ocenić realne zużycie.
Citroën C1 z benzynowym silnikiem 1.0 o mocy 68 lub 72 KM waży około 840 kg, dlatego przy spokojnej jeździe zużywa w mieście około 5,5–6,0 l/100 km. Przy żwawszym tempie kierowcy notują około 6,2 l/100 km, a w typowych miejskich warunkach — 6,9–7,7 l/100 km. Krótkie trasy, korki, częste postoje i zimny silnik zwiększają spalanie.
Aby ograniczyć zużycie paliwa, ruszaj płynnie, przewiduj zmianę świateł i unikaj gwałtownego hamowania — nie tocz się jednak na luzie. Nie utrzymuj też za wszelką cenę bardzo niskich obrotów: sprawne przyspieszenie, a potem równa prędkość mogą sprzyjać oszczędnej jeździe. W trasie C1 osiąga około 4,3–4,9 l/100 km przy prędkości do 120 km/h, ale to wynik poza miastem. Mocne ruszanie w korkach szybko podnosi spalanie.
Ostra jazda może niemal podwoić miejskie spalanie
Przy częstym wciskaniu gazu do oporu i wysokich obrotach C1 może zużywać w mieście 8–10 l/100 km. Jak już śledzisz takie zagadnienia to Sprawdź, ile pali Volvo S80 w mieście i trasie. Inni kierowcy notują około 5,2–6,2 l/100 km, zależnie od tempa jazdy. Tak duże różnice wynikają m.in. z korków, tras krótszych niż 5 km, obciążenia auta, rozmiaru i ciśnienia opon, stanu świec oraz doboru oleju. Mierz spalanie metodą „od pełnego do pełnego”, ponieważ wskaźnik poziomu paliwa podaje jedynie przybliżone dane.
Diesel 1.4 HDi także może być oszczędny, choć jego spalanie w mieście zależy od stanu auta i warunków jazdy; kierowcy chwalą niskie zużycie, ale nie podają jednej typowej wartości. W benzynowym C1 przyjmij około 5–7 l/100 km za rozsądny punkt odniesienia. Wynik bliski 9 l/100 km zwykle wskazuje na dynamiczną jazdę, trudne korki lub bardzo krótkie trasy. Jeśli spalanie nagle wzrośnie, sprawdź podstawowy serwis oraz ewentualne nierówne przyspieszanie, które może wiązać się z pracą silnika lub układu wydechowego.
| Silnik / warunki | Spalanie (l/100 km) |
|---|---|
| 1.0 VTi — miasto, spokojnie | 5,5–6,9 |
| 1.0 VTi — miasto, dynamicznie | 6,2–8,0 |
| 1.0 VTi — trasa, do 120 km/h | 4,3–5,4 |
| 1.0 VTi — trasa, ok. 130 km/h | 5,0–6,1 |
| 1.4 HDi — miasto | 4,5–5,5 |
| 1.4 HDi — trasa | 3,5–4,5 |
| Krótkie odcinki, korki, zimny silnik | +0,5–2,0 |
| Obciążenie, klimatyzacja, szybka jazda | +0,3–1,5 |
Spalanie Citroëna C1 w trasie: wyniki przy prędkości do 120 km/h
Citroën C1 z benzynowym silnikiem 1.0 zużywa w trasie około 4,3–4,9 l/100 km przy spokojnej jeździe. Przy prędkości około 120 km/h spalanie wynosi zwykle blisko 5 l/100 km; podczas szybszej jazdy z dwiema osobami odnotowano 5,4 l/100 km. Takie wyniki zależą jednak od tempa i warunków.
W korkach, przy silnym wietrze, pełnym obciążeniu lub częstym przyspieszaniu spalanie może wzrosnąć do 5,7–6,14 l/100 km. Wpływają na nie także opony i stan techniczny auta, a nawet olej czy świece zapłonowe. Dlatego pojedynczy pomiar traktuj orientacyjnie: tankowanie do pełna i porównanie kilku tras daje wiarygodniejszy wynik.
Na zużycie paliwa Citroëna C1 wpływają między innymi:
- tempo jazdy i częstotliwość przyspieszania,
- warunki drogowe, takie jak korki i silny wiatr,
- obciążenie samochodu oraz zbędny bagaż,
- stan techniczny auta, opon, oleju i świec zapłonowych.
Pięć litrów na setkę? Równa jazda pomaga oszczędzić paliwo
Wolnossący silnik 1.0 VTi ma niewielki zapas mocy, więc utrzymanie wysokiej prędkości wymaga częstszego wciskania gazu. Przy około 120 km/h rośnie też hałas, a wyprzedzanie wymaga planowania. Niska masa i małe nadwozie sprzyjają oszczędności, ale nie czynią z C1 auta turystycznego. Diesel 1.4 HDi zużywa mniej paliwa, choć również najlepiej sprawdza się przy umiarkowanym tempie.

Równomierna jazda, ograniczenie gwałtownego hamowania i usunięcie zbędnego bagażu pomagają zbliżyć się do dolnej granicy spalania. Nie rezygnuj jednak z bezpiecznego odstępu ani hamowania dostosowanego do sytuacji. Średnią warto sprawdzić na całym baku: kilka powtarzalnych pomiarów pokaże, czy dany C1 rzeczywiście zużywa około 5 l/100 km.
Ciekawostka: przy 120 km/h C1 może spalać niemal tyle samo co podczas jazdy w trudniejszych warunkach — silny wiatr, pełny bagażnik czy częste przyspieszanie potrafią podnieść wynik powyżej 5,7 l/100 km.
Co wpływa na zużycie paliwa w Citroënie C1? Styl jazdy, dystans i stan auta
Styl jazdy mocno wpływa na spalanie Citroëna C1: gwałtowne ruszanie, częste przyspieszanie i ostre hamowanie zwiększają zużycie paliwa, zwłaszcza w mieście. Płynne przyspieszanie i wcześniejsze odpuszczanie gazu przed światłami pomagają oszczędzać paliwo bez jazdy na zbyt niskich obrotach. Kierowcy podają miejskie wyniki od około 5,2 do 6,9 l/100 km, a przy bardzo dynamicznej jeździe nawet 8–10 l/100 km.
Na trasie C1 zużywa zwykle 4,3–4,9 l/100 km przy równym tempie i prędkości do około 120 km/h. Szybsza jazda, większy ładunek i częste wyprzedzanie podnoszą wynik do około 5,4–6,1 l/100 km. Mniej oszczędne są też przejazdy krótsze niż 5 km, bo silnik nie zdąży się rozgrzać. Wersja z benzynowym silnikiem 1.0 VTi o mocy 72 KM waży około 840 kg, co sprzyja niskim kosztom eksploatacji; na autostradzie trzeba jednak liczyć się z hałasem i planować wyprzedzanie.
Jeden litr więcej przez zużyte świece? Zadbaj o sprawność auta

Zużyte świece zapłonowe mogą zwiększyć spalanie nawet o blisko 1 l/100 km. Wpływają na nie także olej, ciśnienie i rozmiar opon oraz zbędny bagaż. Na krótkich odcinkach olej 5W-30 może sprzyjać oszczędniejszej pracy niż 5W-40, jednak zawsze stosuj zalecenia serwisowe dla konkretnego egzemplarza. Sprawdź również hamulce, sprzęgło, zawieszenie i instalację elektryczną, a przy nierównym przyroście mocy skontroluj silnik oraz układ wydechowy. Regularnie wymieniaj olej, by utrzymać wolnossącą jednostkę w dobrej kondycji.
Płynna jazda i sprawny samochód mogą przynieść większe oszczędności niż zmiana stacji paliw. Mierz spalanie od tankowania do tankowania, ponieważ wskaźnik kresek jest orientacyjny, a wynik zależy też od pogody, korków i obciążenia. Benzynowe C1 zużywa w mieście około 5–7 l/100 km, natomiast diesel 1.4 HDi może być szczególnie oszczędny na dłuższych trasach. Najbardziej miarodajny obraz uzyskasz po kilku pomiarach przy podobnym stylu jazdy.
Ciekawostka: w lekkim Citroënie C1 dodatkowy bagaż ma większe znaczenie dla spalania, niż można się spodziewać — warto więc wyjąć z bagażnika niepotrzebne rzeczy, zwłaszcza przed jazdą po mieście.
Benzyna czy diesel: jak spalają Citroën C1 1.0 VTi i 1.4 HDi
Citroën C1 z benzynowym silnikiem 1.0 VTi lub dieslem 1.4 HDi zużywa niewiele paliwa, choć wynik zależy od trasy i stylu jazdy. Wolnossący, trzycylindrowy silnik benzynowy najlepiej sprawdza się w mieście: przy spokojnej jeździe spala około 5,5–6,0 l/100 km, a poza miastem — 4,3–4,9 l/100 km. Z kolei krótkie przejazdy, korki i częste przyspieszanie zwiększają zużycie do 6,9–7,7 l/100 km, a bardzo dynamiczna jazda może podnieść je powyżej 9 l/100 km.
Diesel 1.4 HDi o mocy 54 KM zużywa zwykle mniej paliwa, zwłaszcza podczas regularnych, dłuższych przejazdów. Właściciele podkreślają jego oszczędność, ale dostępne dane nie wskazują jednej wartości dla każdego auta i stylu jazdy. Silnik wystarcza do miasta i sprawnie rozpędza C1 do około 100 km/h, jednak przy wyższych prędkościach brakuje mu dynamiki. Ponadto pracuje mniej kulturalnie niż benzynowe VTi.
W benzynowym VTi oszczędnościom sprzyja płynna jazda: warto rozpędzać auto sprawnie, wcześnie zmieniać biegi i przewidywać sytuację na drodze, zamiast długo jechać na niskich obrotach. Kierowcy często notują w mieście 5,5–6,9 l/100 km, a na trasie — około 5,0 l/100 km. Na wynik wpływają też długość przejazdów, temperatura, obciążenie, opony, stan świec i rodzaj oleju. Dlatego zużycie najlepiej oceniać po kilku tankowaniach, nie na podstawie pojedynczego pomiaru.
Miasto czy długa trasa? Wybór paliwa, który zmienia codzienne wydatki
Do jazdy głównie po mieście lepiej pasuje benzynowe 1.0 VTi: ma prostą konstrukcję, nie korzysta z turbiny i przy regularnym serwisie dobrze znosi codzienną eksploatację. Natomiast HDi może ograniczyć liczbę wizyt na stacji podczas długich tras. Przy zakupie używanego auta trzeba jednak sprawdzić stan osprzętu diesla i uwzględnić koszt ewentualnych napraw. W obu wersjach rzeczywiste spalanie zależy także od stanu konkretnego egzemplarza. A tutaj coś dla zainteresowanych tą tematyką: sprawdź, ile pali Yamaha R1 w mieście i trasie.
Podsumowując, benzynowy C1 spala około 4,3–4,9 l/100 km w spokojnej trasie i mniej więcej 5,5–7,0 l/100 km w mieście, a diesel szczególnie opłaca się na dłuższych przejazdach. Mocne wciskanie gazu może zwiększyć zużycie nawet powyżej 8–9 l/100 km, natomiast łagodna, przewidująca jazda pomaga ograniczyć wydatki. Do miasta wybrałbym benzynę, zaś przy regularnych długich trasach rozważyłbym HDi.
Ciekawostka: choć diesel 1.4 HDi zwykle oszczędza paliwo na długich trasach, przy częstych krótkich przejazdach jego przewaga może stopnieć — wtedy benzynowe 1.0 VTi bywa praktyczniejszym wyborem.
Źródła:
- https://www.autocentrum.pl/spalanie/citroen/c1/
- https://c1aygo107.net/index.php?topic=9.1080
- https://autokarma.pl/citroen-c1-ii-10-vti/
- https://www.motodiesel.pl/samochody/auta-osobowe/538-citroen-c1-14-hdi-54km-dv4td.html










